مشاور امنیت ملی آمریکا: ممکن است باقی‌مانده معافیت‌های هسته‌ای ایران را لغو کنیم

1043672_363-656x330.jpg


جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، گفت رئیس جمهوری ایالات متحده مشغول بررسی لغو معافیت‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران است.

بولتون به سایت «بریتبارت» گفت این تصمیم پس از عبور ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران از مرز تعیین شده در توافق هسته‌ای و تهدید حسن روحانی به انجام غنی‌سازی با هر درصدی که ایران مایل باشد، گرفته شد.

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت براساس توافق هسته‌ای، ایران از هفت معافیت مختلف درباره برنامه هسته‌ای برخوردار بود که چندی پیش به پنج مورد کاهش پیدا کرد.

به گفته بولتون دولت آمریکا در حال حاضر به شکل جدی مشغول بررسی دیگر معافیت‌ها و احتمال لغو آن‌هاست.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید، تصمیم مقام‌های جمهوری اسلامی برای نقض توافق هسته‌ای موسوم به برجام را نشانه موثر بودن «کارزار فشار حداکثری» دولت آمریکا دانست.

به گفته بولتون، ایران با افزایش میزان اورانیوم و همچنین درصد غنی‌سازی خود «نشان داد که هرگز تصمیمی قاطع و استراتژیک برای کنار گذاشتن تولید سلاح‌های هسته‌ای» نگرفته است.

جمهوری اسلامی روز دهم تیرماه اعلام کرد که میزان ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم مجاز که در برجام تعیین شده، عبور کرده است.

فردریک دال، سخنگوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز چهارشنبه ۱۲ تیرماه، ضمن تایید خبر عبور ایران از سقف ۳۰۰ کیلوگرم مجاز، تایید کرد ایران از زمان شروع توافق اتمی برای نخستین بار آن را نقض کرده و حد نگهداری اورانیوم را فراتر برده است.

روز چهارشنبه حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، گفته بود جمهوری اسلامی از روز ۱۶ تیرماه میزان غنی‌سازی خود را به بیش از ۳.۶۷ درصد و تا هر میزانی که «نیاز داشته باشد» افزایش خواهد داد.

در واکنش به این سخنان، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «ایران هشدار جدیدی داده است. روحانى مى گوید است اگر توافق هسته‌اى جدیدى در کار نباشد، اورانیوم را ‘به هر مقدارى که بخواهیم’ غنى سازى خواهیم کرد. ایران! مراقب این تهدیدها باش. این تهدیدها مى توانند به خودت لطمه بزنند، طورى که تاکنون هیچکس اینگونه لطمه نخورده است.»Source link

*

*

Top