مرور روزنامه‌های سه شنبه ۲۲ مردادماه؛مدیران جدید صدا و سیما حتی ادعای ظاهری بی طرفی هم نمی‌کنند/

1058892_817.jpg


 

منطقه خلیج فارس در آستانه احتراق، ادامه گاندو بازی تلویزیون، وجود خانه خالی دو و نیم برابر جهان در ایران، تیر خلاص به ائتلاف ضد یمنی، تاخت و تاز عجیب پزشکان بر سر یک کارتخوان، تکذیب دروغ سازی درباره حادثه منا، جزییات درگیری در محمودآباد، نماز خونین عید قربان در مسجدالقصی، خونسردی پوتین در بدشانسی‌های سریالی، آغاز انتقال شیخ زکزاکی به هند و کنوانسیون دفن پسماند‌های هسته‌ای مصوبه دیگری در تاریکی! از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است.

به گزارش «تابناک»؛ روزنامه های امروز سه شنبه ۲۲ مردادماه در حالی چاپ و منتشر شدند که تیر خلاص به ائتلاف ضد یمنی و دلایل و پیامدهای رویارویی امارات و عربستان در یمن، وجود ۲.۵ برابر استاندار جهانی خانه خالی در ایران، گزارش هایی از حادثه محمودآباد و انتقادها از رویکرد صدا و سیما درباره اظهارات قائم مقام صدا و سیما و روایتی از حادثه منا در یکی از شبکه های سیما، از موضوعاتی است که با عناوین مختلف در روزنامه های امروز برجسته شده است.

در ادامه تعدادی از یادداشت ها و سرمقاله های منتشره در روزنامه های امروز را مرور می کنیم؛

چرخش سیاست امارات و تغییر رویکرد عربستان نسبت به ایران و فرصت های منطقه ای

نصرت‌الله تاجیک طی یادداشتی با عنوان ایران در چشم‌انداز منطقه که روزنامه اعتماد در شماره امروز خود منتشر کرده نوشت: با توجه به اخبار و اطلاعات در رسانه‌ها مبنی بر چرخش در سیاست امارات یا اتخاذ یک رویکرد جدید توسط سعودی‌ها نسبت به ایران و با توجه به مشکلات ما با امریکا و ترامپ، اگر در جهت نزدیک کردن دیدگاه‌ کشورهای منطقه پیش برویم، بدون دخالت کشورهای خارجی می‌توانیم به سازوکاری موفق برای امنیت منطقه دست پیدا کنیم که این سازوکار در حقیقت تشریح‌کننده منافع همه کشورهای منطقه به خصوص نسبت به مسائلی که همه در آن دیدگاه مشترک دارند، باشد. به خصوص موضوعات مربوط به محیط زیست و اقتصاد در منطقه می‌تواند زمینه خوبی را برای همکاری با کشورهای منطقه ایجاد کند. از طرفی دیگر اکنون شاهد تحولات جدیدی در عرصه بحران یمن هستیم که ایران می‌تواند نقش بسیار سازنده‌ای ایفا کند. یکی از ایرادات و انتقادات نسبت به سیاست‌های منطقه‌ای دونالد ترامپ این است که نقش مسوولیت‌پذیر ایران در حوادث منطقه از جمله خلیج‌فارس و خاورمیانه را نادیده می‌گیرد و قائل به ایفای نقش منطقه‌ای ایران نیست. ولی باید در خصوص کشورهای منطقه تا جایی که امکان دارد از خاصیت قدرت سازنده‌ای که جمهوری اسلامی در پرتو قدرت نرم و سختی که از خود نشان داده و در کشور ایجاد کرده، استفاده کرد.

ایران اقدامات موثری در مبارزه با داعش و حتی مسائل خاورمیانه انجام داده و حتی در موضوعات خلیج‌فارس نیز این نقش را می‌تواند ایفا کند که اختلافات عربستان و امارات در بحث یمن بستر مناسبی را برای ایران فراهم می‌کند. اما ایران نباید در حقیقت وارد یک نزدیکی به یک طرف برای دشمنی با گروه دیگر شود. جمهوری اسلامی باید واقعا به عنوان یک قدرت برتر منطقه مورد رجوع همه کشورهای منطقه باشد که از جمله آن می‌توان به بحث یمن اشاره کرد. سسله تحولاتی که در منطقه رخ داد که اگر نخواهیم اضافه برآورد داشته باشیم، یعنی از ساقط شدن پهپاد امریکایی گرفته تا جریان نفتکش‌ها، همه آنها به نظر می‌رسد یک دلسردی از اقدامات ترامپ نسبت به ایران را به وجود آورده است. در حقیقت هم سعودی‌ها و هم اماراتی‌ها اینکه امریکا بخواهد از آنها در برابر جمهوری اسلامی محافظت کند، قدری مایوس شده‌اند و این رویکرد به وجود آمده که بهتر است خودمان مسائل‌مان را با ایران حل کنیم و به جای مواجهه امنیتی و نظامی به سمت مصالحه سیاسی حرکت کنیم. اکنون این احساس به وجود آمده که چنین فرمول‌بندی در منطقه در حال شکل گرفتن است. در نهایت این نکته را نباید فراموش کرد که ما در حال زندگی در منطقه‌ای توسعه‌نیافته هستیم. زمان می‌برد تا بتوانیم مسائل و مشکلات‌مان را با سایر کشورها حل کنیم. اکنون اگرچه صحبت از برگزاری یک نشست امنیتی منطقه‌ای به میان آمده است، اما واقعیت آن است که ترتیبات چنین نشستی در یک الگوی منطقه‌ای و در چارچوب سنتی وجود ندارد. کشورهای منطقه باید به سمت الگوهای نوین پیش بروند. پیشنهاد این است که باید همه طرف‌ها به سمت یک همکاری اقتصادی پیش بروند تا بستری را برای امن شدن همه کشورها از جمله کل منطقه ایجاد کنند.

مدیران جدید صدا و سیما حتی ادعای ظاهری بی طرفی هم نمی کنند
ژوبین صفاری در سرمقاله امروز روزنامه ابتکار با عنوان تو خود حجاب خودی از میان برخیز، در واکنش به اظهارات اخیر قائم مقام شبکه سه سیما نوشت: قائم‏ مقام شبکه سه سیما طی سخنانی گفته بود «به شکستن بت‌هایی چون شاملو ادامه می‌دهیم». این اظهار نظر البته در واکنش به جنجال‌های صورت‏گرفته نسبت به پخش تقطیع‏شده مستند «قدیس» از سوی محسن یزدی بیان شد. البته در پاسخ به این گزاره باید گفت که شکستن بت افراد و رهنمود افکار عمومی به سمت قضاوت عاقلانه تا پذیرش هیجانی مفاهیم و شخصیت‌ها، فی‏نفسه امر پسندیده‌ای است. اما از یک منظر اساساً شاملو، شاعری است که در کارنامه خود آثاری دارد که بارها مورد نقدهای مخالف و موافق بسیاری از اهالی فن چه در زمان حیات و چه پس از مرگش، قرار گرفته است. چنانکه آثار او از ترجمه شعرهای لورکا، پابلو نرودا و… تا سروده‌هایش بارها تجدید چاپ شده و مانند هر شخصیت فرهنگی دیگر گاه با نقدهای منفی و گاه مثبت روبه‏رو شده است. به نظر می رسد این مدیر میانی جوان، پیش از آنکه بخواهد تبر بت‏شکنی به دست گیرد، باید بداند که تعریفش از بت اساساً درست است یا غلط؟
مدیران جدید صدا و سیما حتی ادعای ظاهری بی طرفی هم نمی‌کنند/جنگ تمام عیار اقتصادی با تم اداری؟! /چرخش سیاست امارات و تغییر رویکرد عربستان نسبت به ایران و فرصت‌های منطقه‌ای
بی‏ تردید شاملو مانند هم‏دوره‌های خود یک چهره فرهنگی اثرگذار با تمام موافقان و مخالفان است که اگر قرار باشد نقدی بر او شود باید نه با تبر سلیقه‌ای، که با بررسی چند وجهی از اظهارنظرها، مورد واکاوی قرار گیرد. محسن یزدی البته در این خصوص گفته بود «می‌گویند شما وقتی مستندی در نقد شاملو ساخته‌اید چرا نمی‌گذارید ما مستندی در دفاع از او بسازیم و همانطور که گفتم قطعاً شوخی می‌کنند، چون هر رسانه‌ای سیاست‌های خودش را دارد». در پاسخ به آقای یزدی باید یادآور شد که این گزاره زمانی درست است که یک رسانه به طور مستقل فعالیت کند و نه عنوان رسانه ملی را یدک کشیده و از بودجه عمومی تغذیه کند. چنانکه وقتی قرار است رسانه ملی منعکس‏کننده دغدغه عموم جامعه باشد و یا حداقل در این راستا قدم بردارد، نمی‌تواند از سیاست رسانه‌ای آن هم با سلیقه شخصی سخن بگوید. محسن یزدی در حالی به نقدهای یک‏طرفه برخی رسانه‌ها از شخصیت‌هایی چون مرحوم سلحشور حرف می‌زند که انگار نمی‌داند در مسند و جایگاه یک رسانه هم‏تراز با فلان سایت و یا روزنامه قرار نگرفته است و قاعدتاً اگر قرار به مقایسه باشد، رسانه ملی هیچ رقیب رسانه‌ای در سطح ملی ندارد. از طرفی در همان رسانه‌هایی که این مدیر جوان از او نام می‌برد بارها در نقد و مخالفت شاملوی شاعر از زبان شاعران و شخصیت‏های دیگر فرهنگی مطالبی بیان شده است.

بنابراین بهتر است رویه غلط صداوسیما که پیش از این در مورد حذف برنامه نود هم صورت گرفته بود شکستن انحصار از تصمیم‌های سلیقه‌ای باشد تا به قول خودشان شکستن بت‌هایی که البته در فرهنگ کشور اثرگذار بوده‌اند. انحصار صداوسیما به حدی است که حتی تحمل مستند مورد تایید خود را هم ندارد و «قدیس» تقدیس شده توسط همفکران خود را گزینشی و تقطیع‏شده پخش می‌کند، در این شرایط چطور می‌توان انتظار داشت که ادعای بت‏شکنی شما را مردم به راحتی باور کنند. اساتید علوم ارتباطات بهتر واقفند که برای اثرگذاری محتوا و خبر در رسانه، باید حداقل تظاهر به بی‌طرفی کرد، که صداوسیما با مدیران جدید خود نه‏تنها چنین ادعایی را ندارد که با افتخار از یک‌طرفه به قاضی رفتن خود دفاع می‌کند. بی‌آنکه بدانند مختصات یک رسانه وقتی هزینه‌اش از جیب همه مردم پرداخت می‌شود، چیست. این گونه برخوردها بدون تردید نتیجه‌ای جز بی‌اعتمادتر شدن افکار عمومی نسبت به رسانه به اصطلاح ملی نخواهد داشت. شاید بهتر باشد صداوسیما این روزها به جای تمرکز بر بت‌شکنی، سری به خود بزند که شاید بت انحصار خود را برای اثرگذاری بیشتر در افکار عمومی بشکند. انحصار در صداوسیمایی که البته به قول حسن نمک‏دوست استاد ارتباطات، نه بت‏ساز است، نه بت‏شکن بلکه توهم‏زاست. هرچند باید در نظر داشت که دست باز مدیرهای میانی صداوسیما در این گونه تصمیم‌ها و اظهار نظرها به ایراد در اساس‏نامه سازمانی برمی‌گردد که برای هم‌پوشانی حداکثری افکار عمومی به منظور جذب مخاطب، باید تغییرات جدی در دورن خود داشته باشد.

جنگ تمام عیار اقتصادی با تم اداری؟!
هادی غلامحسینی در بخشی از یادداشتی که در شماره امروز جوان با عنوان جنگ تمام عیار اقتصادی با تم اداری؟! منتشر شده نوشت: باید دانست که نقطه ضعف اقتصاد ایران امروز نقطه هدف امریکایی‌ها است و دشمن می‌خواهد با تنگنای مالی عملاً فشار اقتصادی به طبقات متوسط و ضعیف جامعه را بیشتر کند، از این روی باید پذیرفت که کاهش ارزش پول ملی و پمپاژ تورم به اقتصاد ایران یکی از ریشه‌هایش در بودجه‌ریزی غلط، بانکداری غلط، نظام مالیاتی عقب نگه‌داشته شده می‌باشد. در این میان، امروز اگر به جای انجام اصلاحات اقتصادی صحیح، از جنگ اقتصادی و تحریم بترسیم و بر پایه تولید بدهی در حال و آینده بخواهیم مخارج بودجه‌ای را که به واقع بسیارش قابل‌حذف است، تأمین کنیم، بی‌شک فقط دامنه مشکلات اقتصادی را وسعت بخشیده‌ایم با این مشخصه که نقطه ضعف را ضعیف‌تر کرده و در عمل این سیگنال به امریکایی‌ها ارسال می‌شود که همچنان باید نقطه ضعف اقتصاد ایران، نقطه هدف در جنگ اقتصادی و تحریم باشد.
مدیران جدید صدا و سیما حتی ادعای ظاهری بی طرفی هم نمی‌کنند/جنگ تمام عیار اقتصادی با تم اداری؟! /چرخش سیاست امارات و تغییر رویکرد عربستان نسبت به ایران و فرصت‌های منطقه‌ای

بنابر این انتظار می‌رود دولت ضمن اخذ آرایش جنگی و فعالیت‌های شبانه‌روزی و حذف بوروکراسی‌های اداری غیر‌ضروری، از تمامی نخبگان و اشخاص باتجربه جهت اصلاحات اقتصادی به ویژه در نظام بودجه‌ریزی، پولی و مالیاتی کمک بگیرد و باید دانست کشور‌های موفق دنیا ده‌ها سال پیش مسیر اصلاحات اقتصادی را رفته‌اند و نتایح آن نیز امروز قابل رؤیت است، از این رو امید است نگاه ملی و انقلابی جایگزین نگاه صنفی، حزبی، گروهی و جناحی، شخصی در سیاستگذاری و برنامه‌ریزی و مدیریت اقتصادی شود؛ چراکه در شرایط جنگ اقتصادی و تحریم همه باید یکپارچه در جهت حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی پدید آمده توسط عامل خارجی و ضعف ساختاری سیستم یا انحراف و سودجویی و خدای نکرده فساد در تصمیم‌گیری و سیاستگذاری گام برداریم تا دشمن نتواند به واسطه ایجاد تنگنای مالی عملاً متغیر‌های اقتصادی ایران را به سمت و سویی ببرد که نتیجه‌اش فشار روز افزون بر طبقات متوسط و ضعیف جامعه است و دست آخر خود را در ایجاد این مشکلات اقتصادی بی‌تقصیر نشان دهد و آدرس غلط به افکار عمومی مخابره کند.Source link

*

*

Top