عبدالله شهبازی: مسئول پرونده متهمان ترور دانشمندان اتمی ایران به اسرائیل گریخت!

24617c2f-ec5c-42cc-bb2f-3e32f2918e21.jpg


عبدالله شهبازی  باانتشار توئیتی  نوشت  مسئول پرونده دستگیر شدگان متهم به ترور دانشمندان اتمی ایران به اسرائیل فرار کرد.

علی مطهری در گفت‌وگو با روزنامه اعتماد با اشاره به ماجرای مازیار ابراهیمی گفت مسئولان امنیتی و اطلاعاتی ایران «برای اینکه به سرعت جوابی به مردم دهند و مسئولیت را از سر خود بازکنند، اقدام به بازداشت افرادی کنند و بعد هم آنان را تحت فشار به اعترافاتی درباره ترور دانشمندان هسته‌ای ایران کنند» و دولت به ‌طور کلی حکومت ایران باید در این زمینه پاسخگو باشند.

مطهری در ادامه گفت: «ما از اینکه این بی‌گناهان اعدام نشدند، خوشحالیم و همچنین تشکر می‌کنیم از نظام جمهوری اسلامی که وارد عمل شد و این افراد را نجات داد ولی به هرحال دولت و وزیر اطلاعات سابق (حیدر مصلحی) حتما باید پاسخگوی این موارد باشند. آنها باید بگویند که چرا و به چه دلیل و با چه مجوزی این اقدامات را انجام دادند. آقای مصلحی باید پاسخگوی این سوالات و ابهامات ایجاد شده باشد.»

او همچنین خواستار طرح سوال از سید محمود علوی، وزیر فعلی اطلاعات از سوی نمایندگان مجلس شد و افزود: « او باید پاسخ سوالات و ابهامات در این پرونده را از وزیر اطلاعات سابق گرفته و به مجلس ارایه دهد.»

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس ایران شنبه ۱۷ اوت ۲۰۱۹، با پرسش از وزیر اطلاعات در توییتی نوشت: «اخیرا مستندی از یکی از تلویزیون‌های خارجی پخش شده که نشان می‌دهد فردی به نام مازیار ابراهیمی که سابقا در برابر دوربین صداوسیما صریحا به نقش خود در فرماندهی ترور دانشمندان هسته‌ای اعتراف کرده بود آزاد شده و در کشور آلمان مقیم شده است. آیا فرد یاد شده واقعا همان فردی است که اعترافات وی از صداوسیما پخش شده بود در صورت صحت، مبنای آزادی او چه بود؟» مطابق گفته صادقی، این سوال تقدیم هیات رئیسه مجلس شده است.

علی مطهری ، نایب رئیس مجلس ایران اذعان کرد که برخی دستگاه‌های ایران برای نشان دادن «به قول خودشان اقتدار نظام»، به مردم دروغ گفته و «افراد بی‌گناهی را متهم می‌کنند» تا ناتوانی‌های خود را پنهان کنند. مطهری این اقدامات را جنایت خواند.

مطهری خواستار عذرخواهی از مازیار ابراهیمی و سایر متهمان پرونده ترور دانشمندان هسته‌ای و جبران خسارت‌های وارده به آنها شد.

مازیار ابراهیمی در سال ۱۳۹۱ به اتهام دست داشتن در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران دستگیر شد و در یک مستند تلویزیونی این اتهام را پذیرفت ولی بعدها و در سال ۱۳۹۳ بی‌گناهی‌اش ثابت شد و بی‌سروصدا آزاد شد. مجید فشی، یکی از دیگر افرادی که با اتهامی مشابه دستگیر شده بود، در سال ۱۳۹۱ اعدام شد.

علی ربیعی سخنگوی دولت حسن روحانی مدعی شد که از مازیار ابراهیمی دلجویی شده است ولی با طرح این موضوع که این اتفاق در دولت قبلی رخ داده، از دولت متبوعش سلب مسئولیت کرد. او در توضیح روال رسیدگی به اتهامات مازیار ابراهیمی گفت: «کارشناسان ضدجاسوسی در پرونده مازیار ابراهیمی نبودند و کارشناسان دیگری در این پرونده دخیل بودند.»

پیش از این دفتر علی خامنه‌ای رهبر ایران از پاسخ به استفتایی درباره پخش اعترافات تلویزیونی پیش از اثبات جرم که توسط علی مجتهد زاده وکیل دادگستری ارائه شده بود، امتناع کرد.

نهادهای اطلاعاتی و امنیتی در ایران بارها متهمان را وادار به اعتراف در مقابل دوربین‌های تلویزیونی کرده‌اند و این موضوع واکنش‌های بین‌المللی متعددی در پی داشته است. اتحادیه اروپا، نام محمد سرافراز، رئیس سابق صدا و سیمای ایران را به همین دلیل بعنوان ناقض حقوق بشر در لیست تحریم‌های خود قرار داد. او که پیش از ریاست صدا و سیما، رئیس شبکه انگلیسی‌زبان پرس‌تی‌وی بود، مسوول تمامی برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم گیری‌های این شبکه معرفی شد.

پرس‌تی‌وی اعترافات تلویزیونی برخی زندانیان سیاسی را ماه‌ها پیش از برگزاری دادگاه شان پخش کرد که بنا بر بیانیه‌هاى سازمان‌هاى بین‌المللى حقوق بشر این اعترافات «دروغین و اجبارى و تحت شکنجه» گرفته شده‌اند.Source link

*

*

Top