حملات و انفجارهای اخیر در عراق اذهان بسیاری از ناظران و کارشناسان نظامی عراق و منطقه را درگیر خود کرده است.

1062755_197-518x330.jpg


وی شامگاه پنجشنبه ۳۱ مرداد در گفت‌وگو با شبکه ۹ کشورش که تلویزیون ویژه مهاجران روسی در اسرائیل است، گفت «ما علیه ایران در همه منطقه اقدام می‌کنیم؛ از جمله عراق».

نتانیاهو در حالی که ایران را «یک قدرت» نامید، افزود: این کشور «نابودی اسرائیل را بر پرچم خود حک کرده است. ما در بخش‌های بسیاری در برابر کشوری که در آرزوی نابودی ما است، اقدام می‌کنیم».

وی اضافه کرد: «من (به ارتش برای برخورد با ایران) آزادی عمل داده‌ام و نیز این رهنمود را به نیروهای امنیتی داده‌ام که هر اقدام لازم را برای خنثی کردن این توطئه‌های ایران انجام دهند».

نتانیاهو دوشنبه ۲۸ مرداد در اولین اشاره به حملات اخیر منتسب به اسرائیل درعراق گفته بود «ایران برای نابودی اسرائیل در منطقه پایگاه‌های متعدد ایجاد کرده و از نظر اسرائیل، ایران در هیچ کجا مصونیت ندارد».

اما اظهارات پنجشنبه شب وی اولین و صریح‌ترین تاییدیه دخالت اسرائیل در حملاتی است که در پنج هفته گذشته علیه چهار پادگان مختلف نیروهای حشد الشعبی در عراق صورت گرفته است.

حمله به این مراکز استقرار نیروهای شیعی هم‌پیمان با ایران از ۲۸ تیر با انفجار انبار راکتی آمرلی در استان صلاح‌الدین آغاز شد، که در آن بنا به تایید رسانه‌های ایران، دست‌کم یک سپاهی ایران به نام ابوالفضل سرابیان نیز کشته و جسد او به زادگاهش در کرمانشاه برگردانده شد.

۸ مرداد انبار تسلیحاتی نیروهای حشد الشعبی در پادگان «ابو منتظر المحمداوی» (کمپ پیشین اشرف) در استان دیالی در هشتاد کیلومتری مرز غرب ایران آتش گرفت.

آن‌گاه در انفجار راکت‌های انبار پادگان «الصقر» در جنوب بغداد در شامگاه ۲۱ مرداد، یک تن کشته و ۲۸ نفر زخمی شدند و همچنین خساراتی به مناطق مسکونی اطراف پادگان وارد، و دهها راکت منهدم شد.

در تازه‌ترین رویداد از این دست، پادگان نیروی هوایی «البلد» در استان صلاح‌الدین در شمال بغداد، شامگاه سه‌شنبه ۲۹ مرداد دستخوش انفجار یا حریق شد، که به گزارش خبرگزاری آلمان، در آن دو تن کشته و پنج تن زخمی شدند.

به ادعای شبکه العربیه، به تازگی ده‌ها فروند راکت جدید از ایران به انبار «البلد» انتقال یافته بود، که دست‌کم پنجاه فروند آن در حمله سه‌شنبه شب منهدم شد.

یک گزارش کمیته تحقیق ارتش که این هفته منتشر شد، تایید کرد که دست‎‌کم حمله ۲۱ مرداد به «الصقر» با پهپاد صورت گرفت اما این گزارش به نام کشور یا عاملی که پهپاد را فرستاده اشاره نکرد.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست پنجشنبه ۳۱ مرداد تصاویر گرفته شده از شرکت ماهواره‌ای «ایمج ست» را در مورد خسارات وارده به پایگاه‌های آمرلی، «ابو منتظر المحمداوی» و «الصقر» نشان می‌دهد. تصاویر ماهواره‌ای میزان خسارات ناشی از حمله به «البلد» هنوز منتشر نشده است.

ابو مهدی المهندس جانشین رییس سازمان حشد الشعبی عراق چهارشنبه در بیانیه‌ای نوشت، از نظر این سازمان «اولین و آخرین مسئول حوادث اخیر در پایگاه‌های نظامی عراق، آمریکا است». وی آمریکا را متهم کرد که امکان داده چهار پهپاد اسرائیلی از طریق جمهوری آذربایجان وارد عراق شود.

سخنگوی پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، در واکنش به بیانیه المهندس، دخالت آمریکا در این حملات را رد کرد.

فالح الفیاض مشاور امنیت ملی عراق و رییس هیئت حشد الشعبی نیز گفت بیانیه معاونش، موضع رسمی نیروهای این سازمان نبوده و در حالی که تحقیقات هنوز نهایی نشده، تنها می‌توان گفت که دست «عوامل خارجی» در کار است.

در این میان، حشد الشعبی شامگاه ۳۱ مرداد مدعی شد که یک پهپاد ناشناس را که بر فراز یکی از مقرهایش در اطراف بغداد پرواز کرد، هدف قرار داد؛ مقامات عراق این امر را تایید نکردند.

نیروهای شیعی متحد ایران ابراز نگرانی کرده‌اند که مرحله بعدی از این نوع حملات، چه به صورت هوایی و چه «از طریق به خدمت گرفتن مزدورهای محلی»، هدف قرار دادن فرماندهان این گروه‌ها باشد.

با اذعان صریح بنیامین نتانیاهو به نقش اسرائیل در حملات عراق، اکنون اسرائیل خود را در ۴ عرصه با نیروهای نیابتی ایران وارد جنگ کرده است؛ جنوب لبنان، نوار غزه، سوریه و عراق.

روزنامه الجریده ۳۱ مرداد نوشت، اسرائیل حمله به نیروهای حوثی یمن را نیز در راستای مقابله با حضور ایران در منطقه در دستور کار قرار داده است؛ بر اساس سخنان نتانیاهو که گفت او به ارتش کشورش «مجوز داده در هر جای منطقه علیه ایران اقدام کنند»، گزارش این روزنامه کویتی، ظاهرا درست به نظر می‌رسد.

ایران هنوز رسما نسبت به مبدل شدن عراق به جبهه تازه‌ای در رویارویی اسرائیل با ایران، واکنش نشان نداده است.

 

به گزارش بی بی سی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در مصاحبه با یک شبکه روسی زبان که شامگاه پنجشنبه  پخش شد، شرکت جست. مصاحبه کننده از آقای نتانیاهو در مورد یک رشته حمله به مواضع نیروهای حشد الشعبی در داخل خاک عراق از جمله انبارهای تسلیحات و مهمات آنها سئوال کرد.

نخست وزیر اسرائیل گفت: “ما نه فقط در جایی که ضرورت داشته باشد، بلکه در بسیاری از نواحی دیگر علیه حکومتی وارد عمل شده‌ایم که قصد آن نابودی ماست.” وی افزود: “البته که من به نیروهای امنیتی آزادی عمل داده بلکه از آنها خواسته‌ام به هر اقدام لازم جهت خنثی کردن طرح‌های ایران دست بزنند.”

آقای نتانیاهو در این مصاحبه مشخصا از عراق نام نبرد اما پیشتر برخی منابع اسرائیلی گفته بودند که سپاه پاسداران در صدد است با ایجاد قرارگاه‌های نظامی برای نیروهای شبه‌نظامی حشد العشبی در عراق و استقرار موشک در آنها، در صورت لزوم خاک اسرائیل را هدف قرار دهد. به گفته آنان، دولت اسرائیل این طرح را به منزله “لبنانی کردن” عراق می‌داند و مصمم است در همین مرحله از اجرای آن جلوگیری کند.

چند روز پیش گزارش شد که یکی از این پایگاه‌ها هدف حمله هوایی یا موشکی قرار گرفته و انفجار بزرگی در آن روی داده است. در حالیکه بسیاری از ناظران احتمال حمله هواپیماها یا پهپادهای اسرائیل به این پایگاه را مطرح کرده بودند، سخنگوی نیروهای حشد الشعبی وابسته به جمهوری اسلامی ایران گفت که آمریکا را مسئول می‌داند.

وزارت دفاع آمریکا قاطعانه هرگونه ارتباطی با این حمله را تکذیب کرد و نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در عراق نیز گفتند که در این حمله دست نداشته‌اند.

این حملات در رسانه‌های داخلی ایران نیز انعکاس داشته است اما مقامات رسمی از تایید اینکه اسرائیل آنها را انجام داده خودداری ورزیده‌اند. مشخص نیست که نهادهای نظامی و اطلاعاتی حکومت ایران از عامل اصلی این عملیات آگاهی دارند یا نه. اسرائیل چند صد بار به هدف‌های متعلق یا مرتبط با نیروهای جمهوری اسلامی یا وابسته به آنها، از جمله حزب‌الله لبنان حمله کرده و گفته می‌شود که در مواردی، تلفاتی را هم برجای گذاشته است اما حمله به مراکزی در داخل عراق اخیرا آغاز شده است.

مقامات نظامی و سیاسی ایرانی همواره هشدار داده‌اند که هرگونه اقدام اسرائیل علیه منافع جمهوری اسلامی در منطقه را به شدت تلافی خواهند کرد هرچند گزارشی از واکنش نظامی به حملات منتسب به اسرائیل به داخل خاک سوریه و عراق منتشر نشده است.

هفته گذتشه عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، دستور داد که انبارهای مهمات نیروهای حشد العشبی به خارج از مناطق مسکونی شهرهای عراق منتقل شود.

گروه‌های حشد الشعبی متشکل از شبه‌نظامیان داوطلب برای جنگ با گروه دولت اسلامی – داعش – هنگام تسلط بر بخش‌های عمده ای از خاک عراق تشکیل شد. افراد اکثر این گروه‌ها از شیعیان عراق هستند و بسیاری از آنها تحت حمایت مالی و تسلیحاتی ایران ایجاد شدند و فعالیت داشته‌اند. به گفته برخی منابع غربی، با از میان رفتن خطر داعش، بسیاری از این گروه‌ها همچنان باقی مانده و تعدادی از آنها ارتباط خود با برخی نهادهای ایرانی را حفظ کرده‌‌اند.

منابع رسمی حکومت ایران تاکنون صراحتا اسرائیل را به حملات داخل عراق متهم نکرده‌اند و مشخص نیست که آیا در این مورد اطمینان لازم را ندارند یا اینکه قبول حملات اسرائیل را به صلاح نمی‌دانند.

بعید است که قدرت‌های عمده نظامی و اطلاعاتی فعال در منطقه، به خصوص آمریکا و روسیه از جزئیات این حملات و مسئول آنها آگاهی نداشته باشند اما تاکنون در این مورد موضعگیری خاصی نکرده‌اند. به همین دلیل بعضی ناظران این احتمال را مطرح کرده‌اند که ممکن است عملیات اسرائیل در عراق، مانند عملیات آن در خاک سوریه، با آگاهی، اگرنه تایید صریح یا ضمنی این قدرت‌ها صورت گرفته باشد.

 Source link

*

*

Top