نوبت شما؛ دلیل برخورد حکومت ایران با درویشان چیست؟


فشار بر دراویش گنابادی در سال های اخیر در ایران افزایش یافته؛ حسینیه‌های آنها در شهرهای قم، بروجرد و اصفهان تخریب شده و تعدادی از پیروان و وکلای آنها به زندان محکوم شده‌اند. در تازه ترین این برخوردها، روز شنبه ۱۷ اسفند تجمعی از سوی این دراویش در مقابل دادستانی تهران برگزار شد که به دستگیری تعدادی از آنها کلیک منجر شده است. امروز نیز (یکشنبه ۱۸ اسفند) گزارش شده که شمار دیگری از دراویش گنابادی و خانواده و بستگان دراویش زندانی در مقابل زندان اوین در تهران تجمع کرده‌اند. تجمع کنندگان “به بی توجهی مقام های قضایی به سلامتی و درمان زندانیان” اعتراض کرده اند. در روزهای گذشته نیز بیش از دو هزار نفر از دراویش در ایران اعلام کردند که در حمایت از اعتصاب غذای ۹ درویش زندانی، در خانه خود اعتصاب غذا خواهند کرد.

چنانچه شما از پیروان این سلسه هستید، تجربه و مشاهده شما از برخورد حکومت چه بوده است؟

به تازگی علی یونسی، مشاور رئیس جمهوری ایران، از حمله گروه های تندرو مذهبی و برخی از نیروهای دستگاه های امنیتی به دراویش و بازداشت آنان، انتقاد کرده بود. آقای یونسی گفته در تلاش است که مانع این چنین برخوردهایی شود.

فکر می‌کنید دولت آقای روحانی باید در چارچوب منشور پیشنهادی حقوق شهروندی، چه اقدامی برای حمایت از حقوق شهروندان دراویش در ایران انجام دهد؟

در مقابل، گروهی از روحانیان سنتی شیعه و مسئولان نهادهای مذهبی در ایران از گرایش روزافزون جوانان به اعتقادات عرفانی و صوفی گرایانه اظهار نگرانی کرده و این اعتقادات را گمراه کننده دانسته اند. سابقه سلسله دراویش نعمت اللهی گنابادی به شاه نعمت الله ولی، عارف قرن نهم هجری باز می گردد. اعتقادات این گروه نسبت به شاخه های دیگر به اهل شریعت نزدیک‌تر است و پیروان این شاخه مکان های تجمع خود را به جای خانقاه، “حسینیه” می نامند.

به نظر شما دلیل برخورد حکومت ایران با این گروه چیست؟

*

*

Top